"

ΜΠΑΣΚΕΤ - Η Καστοριά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Περιστερίου

Οι γουναράδες  κοίταξαν στα μάτια την πρωταθλήτρια ομάδα του Περιστερίου, ωστόσο η ψυχρολουσία στα τελευταία λεπτά επέφερε την ήττα με σκορ 61-65.

Περισσότερες φωτογραφίες ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ

Στο κατάμεστο κλειστό «Δημ . Διαμαντίδης» η ομάδα του Γιώργου Σούλιου φιλοξένησε το χωρίς Μιλόσεβιτς και Σίμτσακ, Περιστέρι, και παρά την πολύ σημαντική απουσία του Κυριακόπουλου έψαχνε μια νίκη με την οποία θα κλείδωνε τα πλέι οφς.
Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, καθώς οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι, αλλά η εμπειρία και η κλάση των παικτών του ΓΣΠ έκαναν τη διαφορά.
Ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου συνέχισε την προέλασή του στο φετινό πρωτάθλημα της Α2, επικρατώντας με 65-61 της Καστοριάς, πετυχαίνοντας παράλληλα ένα ιστορικό ρεκόρ, καθώς έφτασε τις 27 νίκες σε μία σεζόν!
Από την άλλη πλευρά, το συγκρότημα του Γιώργου Σούλιου έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έχοντας κορυφαίο τον Κακλαμάνο δεν άφησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης την διαφορά να φτάσει σε διψήφιο νούμερο.
Παρά το εκρηκτικό 9-2 της Καστοριάς και το 54-51 με το οποίο προηγήθηκαν στο 34’, το Περιστέρι γύρισε την κατάσταση, και έφτασε στο 59-63 στο 37’, σκορ που έμεινε για σχεδόν 3 λεπτά, χαρίζοντας τη νίκη στους πρωταθλητές.
Έτσι μετά από ένα νευρικό παιχνίδι (το μαρτυρούν τα 88 ριμπάουντ) και 34 τρίποντα που επιχείρησε το Περιστέρι (7/34), οι φιλοξενούμενοι επιστράτευσαν την άμυνα τους, και με κλειδί τους Μαγκουνή και Αγγέλου πήραν τη νίκη με 65-61, και έφτασαν στις 27 νίκες, όντας κοντά στο ρεκόρ που αναφέρουμε στον πρόλογο.

Με “όπλο” την άμυνα η Καστοριά  πήρε το προβάδισμα στο α’ ημίχρονο
Με έκτο παίκτη τον κόσμο της που κατέκλυσε το κλειστό "Δημήτρης Διαμαντίδης" οι “γουναράδες” μπήκαν πολύ δυνατά και δίνοντας μεγάλη έμφαση στην άμυνα, πήγαν στο ημίχρονο, όντας πίσω για έναν μόλις πόντο.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περιο-ρίσουν στο ελάχιστο τις επιθετικές ενέργειες του Κλαρκ και πηγαίνοντας το ματς σε χαμηλό σκορ δεν άφηναν το Περιστέρι να ξεφύγει.
Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο
Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο με την Καστοριά να μένει άποντη σπαταλώντας πέντε επιθέσεις δίχως να βρει στόχο, ενώ στις τρεις εξ αυτών δεν κατόρθωσε καν να δημιουργήσει επίθεση.
Στον αντίποδα, το σύνολο του Νίκου Καραγιάννη δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ απόδοσης που παρουσίασε στα προη-γούμενα παιχνίδια, είχε ωστόσο την εμπειρία και εκμεταλ-λευόμενη τα λάθη της ακριτικής ομάδας προσέθεσε την 27η νίκη σε 28 παιχνίδια!
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 36-37, 51-51, 61-65
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος, Μπρόζoς 5 (1), Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 4, Ναούμης 7, Κακλαμάνος 14 (2), Λυμπάρης 9 (1), Μπένας 14 (1), Καραμαλέγκος 2, Χαρισμίδης 6, Τερσενίδης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Κλαρκ 8 (1τρ., 8ασ.), Παππάς 2, Μαγκουνής 13, Πολυτάρχου 5 (1), Αγγέλου 11 (1), Μάντζαρης 5 (1), Σκορδίλης 5 (10ρ., 3μπλ.), Σιγκούνας 8 (1), Δημητριάδης 2, Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 6 (2).