"

Α’ ΓΥΝΑΙΚΩΝ : Η «ακτινογραφία» της 1ης αγωνιστικής

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας του νέου πρωταθλήματος

ποδοσφαίρου Α’ Εθνικής Γυναικών, απέδειξαν ότι το φετινό πρωτάθλημα θα είναι το πιο ανταγωνιστικό των τελευταίων ετών. Όλες σχεδόν οι ομάδες ενισχύθηκαν και έδειξαν την δυναμική τους. Βέβαια, κάποιες ομάδες ίσως είναι ακόμη ανέτοιμες και δεν μπόρεσαν να δείξουν τις πραγματικές τους δυνατότητες και θα χρειαστούν πίστωση χρόνου.

Αίσθηση προκάλεσε το 3-0 της ΑΕΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της αγωνιστικής, με τους κιτρινόμαυρους να είναι καταιγιστικοί και να μην αφήνουν περιθώρια αντίδρασης στις πράσινες.

Επίσης, η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στους Νέους Επιβάτες, όπου η ομάδα του Ρεθύμνου, μετά από εξαιρετική εμφάνιση απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον ισόβιο πρωταθλητή και περσινό νταμπλούχο ΠΑΟΚ!!!

Εύκολο απόγευμα είχε ο Αστέρας Τρίπολης που πέρασε νικηφόρα από της Δράμα επικρατώντας με σκορ 0-3 της νεοφώτιστης Δόξας, που ήταν και το μοναδικό «2» της αγωνιστικής.

Άνετη νίκη με το φτωχό σκορ 2-0 πέτυχε και ο ΟΦΗ επί της νεοφώτιστης Κηφισιάς, σε ένα ματς μονόλογο των Κρητικών, αφού εκτός από τα δύο γκολ (ένα σε κάθε ημίχρονο), είχαν και τέσσερα δοκάρια!!!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η νεοφώτιστη Αγία Παρασκευή επικρατώντας με σκορ 1-0 των Τρικάλων.

Τέλος, στην Καστοριά, σημειώθηκε η δεύτερη  ισοπαλία της πρεμιέρας.  ΓΠΟ  Καστοριάς και Νέες Ατρομήτου μοιράστηκαν βαθμούς και γκολ (2-2), μετά από ένα συναρπαστικό ματς, με την ομάδα του Περιστερίου να κλέβει τη νίκη από την αντίπαλό της στο 93’, λεπτό στο οποίο και ισοφάρισε.